Antonín Dvořák - Te Deum

KC Střelnice

Žádné představení není v programu.

vstupné

předprodej 100,-

na místě 120,-

Vrcholem jubilejní sezóny bude výjimečné provedení slavnostní duchovní skladby Antonína Dvořáka Te Deum laudamus – Tebe Bože chválíme. Tato skladba byla v Turnově provedena naposled před 11 lety k 100. výročí úmrtí Antonína Dvořáka. Také její nové provedení zachová i samotným skladatelem oblíbené spojení profesionálních a amatérským hudebníků.

Turnovský PSAD přizval ke spolupráci Podkrkonošský symfonický orchestr, sbor Janáček z Jablonce nad Nisou a opět vynikající sólisty, kteří jsou v jednání a doufáme, že budou příjemným překvapením a zárukou nevšedního zážitku z tohoto večera. Provedení bude řídit dirigent Graziano Sanvito. Te Deum je slavnostní duchovní hymnus mnohokrát v historii zhudebněný.

A. Dvořák ho složil v roce 1892 u příležitosti 400. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Skladba byla objednána ředitelkou newyorské konzervatoře Jeanette Thurberovou v roce 1891 již ve chvíli, kdy skladatel přijal místo ředitele její školy, kde měl nastoupit od začátku následujícího školního roku. Skladbu načrtl v červnu a dokončil v červenci 1892, tedy ještě za svého pobytu doma. Skladba byla poprvé provedena za Dvořákova řízení na jeho prvním samostatném koncertě v New Yorku 21. října 1892. Dvořákovo „Te Deum“ není sice tolik monumentální ani rozsáhlou skladbou, jako např. Rekviem či Stabat Mater, ale výrazně ji s nimi spojuje meditativní hloubka výpovědi a výrazu, které jsou zde docilovány překvapivě jednoduchými prostředky. Genialitu skladby podtrhuje ušlechtilost projevu a dokonalost zcela zřetelně českého charakteru zhudebnění latinského textu.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - V případě, že chcete uplatnit předprodejovou cenu vstupenek, je NUTNÉ vyzvednout lístky v předprodeji (recepce KC). Pokud zarezervované lístky zakoupíte až na příslušné pokladně v den konání akce, není možno uplatnit cenu předprodejovou! Rezervace "na místě" slouží pouze k rezervaci vstupenek (míst), nikoli k zajištění předprodejové (nižší) ceny vstupného. 
 
Zakoupené vstupenky se nevracejí, ani nevyměňují. Objednané vstupenky vyzvedávejte na pokladně nejdéle 15 minut před začátkem představení. Děkujeme za pochopení.

2022 © KC Turnov, All Rights reserved